برای تو

همه ما نیاز به دانستن بیشتر داریم

برای تو

همه ما نیاز به دانستن بیشتر داریم

برای تو
مطالب وبلاگ صرفا جهت اطلاع رسانی و نشر دانش می باشد و ممکن است نویسنده وبلاگ با تمامی مطالب موافق نباشد مثل هر یک از شما خواننده عزیز.
هر گونه کپی برداری آزاد است و استفاده از مطالب به عهده خود فرد می باشد.

در دانشگاه کلورادا آمریکا به تازگی مکانیزم و عملکردی از ذهن را روشن کرده که برای میلیون انسان دلواپس که از نگرانی رنج می برند مفید است  ومی تواند به بهبود آنها کمک کند. تیم تحقیقاتی این دانشگاه ، به" بازدارندگی عصبی" پی بردند.این فرآیند وقتی رخ می دهد که یک سلول عصبی ،فعالیت سلولهای دیگر را متوقف می کند.این یک بحران است که ،قابلیت تصمیم گیری وانتخاب ما را سلب می کند.

محققان تلاش زیادی کردند تا به نتیجه مستدل ومحکمی برسند ، آدم هایی که دچار اضطراب می شوند ،تصمیم گیری آنها چگونه فلج می شود ؟
تیم تحقیقیاتی که بر روی سلولهای بازدارنده عصبی کار می کرد یک مدل از مغز را در محیط کامپیوتری باز سازی کرد.
آنها فرآینده مبهم وپیچیده انتخاب کلمات را (که قرار بود این سیستم انجام دهد)نظاره کردند.چیزی را که پیش بینی کرده بودند ،قرار بود که وقتی از مدل سوال می شود ،پس از سوال به دنبال فعل بگردد وبعد به دنبال اسم.(در زبان انگلیسی فعل در اول جمله قرار می گیرد.)
وقتی که آدم ها می خواهند (به طور واقعی) کلمات را انتخاب کنند،این فرمان به منطقه چپ جلوی مغز داده می شود وکلمه به قسمت داخلی چپ کورتس مغز فرا خوانده می شود. ودانشمندان با مدل مجازیشان می خواهند بدانند که کدام قسمت از مغز است که تصمیم انتخاب کلمه را رها می کند.این مدل می تواند نبرد بین مغز وسلولهای بازدارنده در انتخاب کلمات رادر ناحیه مغز به نمایش بگذارد.
آنها در این تست متوجه شدند که با افزایش بازدارندگی می توانند کار تصمیم گیری را در مغز افراد افزایش دهندبنابراین اقدام به افزایش وکاهش بازدارندگی کردند وسپس آنرا بررسی کردند .
دانشمندان با توجه به این مدل با استفاده از دارویی به نام " میدازولام " بازدارندگی را افزایش دادند و متوجه شدند که مردم با این دارو خیلی بهتر می توانستند در تصمیمگیریهای سخت ، انتخاب کنند.وتنها کاراین دارو در ناحیه مغز انتخاب سریعتر نسبت به بقیه بود.نتیجه ای که از بررسی مشاهده شد کاهش عملکرد سلولهای بازدارنده در فرد مضطرب بود.
دانشمندان متوجه شدند مشکل بیماران مضطرب ،اشکال در انتخاب است وایراد در قسمت داخلی چپ کورتس مغز فرد است.این قسمت کارش را درست انجام نمی دهد.
محققان در یک تحقیق به دو را ه درمان این بیماری (دلواپسی واضطراب) رسیدند.
اول : داورهایی که مشخصا برای بیماری"بازدارندگی عصبی "تجویز می شود،داروهایی است که برای درمان بیماری تشویش ونگرانی تجویز می شو د یعنی داروهایی که احساسات را کاهش می دهد.این تحقیق کشف کرده که می توان با کمک به انتخاب (یک گزینه از گزینه های متعدد) رنج بیماران مبتلا به تشویش ودلواپسی(اضطراب) را کاهش دهد.
دوم : اینکه پزشکان با دقت بیشتری می توانند بفهمند که بیمارانشان با چه چیزی درگیر هستند و شناخت بیشتری از رنج بیماران به آنها می دهدتا بفهمندکه برای هر کدام از بیماران چه رنجی آزار دهنده تر است ودر درمان آن بکوشند.مثلا اگر بفهمند که یک بیمار که دچار اضطراب است ونمی تواند از بین گزینه های متفاوت اتنخابی داشته باشد به او یاد دهند که چگونه محیط وپیرامون خود را شکل دهد که عوامل اصلی بی تصمیمی وتردید را از خودش و پیرامون خود دور و برطرف کند.

نظرات  (۱)

۲۹ مرداد ۹۵ ، ۰۱:۰۶ فرناز فرزان
چه جالب.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی